Windows 10'da çalışmayan bir depolama sürücüsünü temizlemek ve biçimlendirmek için DiskPart nasıl kullanılır


Sürücünüzün kötüye gittiğini düşünüyorsanız ve bu bir yazılım sorunu olabilir, bunu düzeltmek için Windows 10 üzerinde DiskPart'ı kullanın.
USB flash sürücü veya sabit disk gibi Windows 10 bilgisayarınıza bağlı bir harici depolama sürücünüz varsa veya veri bozulması veya başka ciddi bir sorun nedeniyle düzgün çalışmayan bir SD Kartınız varsa. Çoğu zaman Format aracı sorunu çözemez ve bu DiskPart kullanışlı olduğunda ortaya çıkar.
DiskPart uzun bir süredir Windows'un bir parçası olan güçlü bir komut satırı yardımcı programıdır ve Biçim veya Disk Yönetimi gibi diğer araçların düzelemediği özellikler ile depolama aygıtlarını, bölümleri ve birimleri yönetmenize izin verir.
Bu Windows 10 kılavuzunda , Komut İstemi'ni kullanarak bir sürücü harfini başarıyla temizlemek, biçimlendirmek, etiketlemek ve atamak için DiskPart'ı kullanma adımlarını anlatacağız.
DiskPart'ı kullanarak bir sürücüyü temizleme ve biçimlendirme
Önemli: DiskPart'ı kullanmak, seçtiğiniz sürücüdeki her şeyi tamamen silecek ve bu da herhangi bir değişikliğin geri alınmasını imkansız hale getirir. Temizlemek ve biçimlendirmek istediğiniz sürücüyü doğru seçmeniz çok önemlidir. Devam etmeden önce daima sisteminizin tam bir yedekleme yapmanızı öneririz .

Güç Kullanıcısı menüsünü açmak için Windows tuşu + X klavye kısayolunu kullanın ve Komut İstemi'ni (Yönetici) seçin .
Temizlemek istediğiniz sürücüyü bağlayın ve bilgisayarınıza biçimlendirin.
Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :diskpart
Kullanılabilir tüm sürücüleri listelemek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :list disk
Zamanınızı ayırın ve çok dikkatli olun, önceki komutun çıktısında temizlemek istediğiniz sürücüyü belirleyin.Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde , 30GB'lık Disk 0 da dahil olmak üzere, listelenen dört farklı sürücümüz olduğunu görebiliyor ve hızlı bir şekilde birincil sistem sürücüsü olduğunu belirleyebiliyoruz. Ve 8GB'lık bir sürücüyü temizlemeye çalıştığımız için, Disk 3'ün seçmemiz gereken sürücüy olduğunu kolayca tespit edebiliriz .Sürücüyü seçmek için aşağıdaki komutu kullanın ve Enter tuşuna basın :select disk 3Komuttaki 3 numaralı parçayı, temizlemek istediğiniz sürücünün numarası ile değiştirmeyi unutmayın . Doğru numarayı seçemezseniz yanlış sürücünün tüm verileri silinir.Sürücüyü temizlemek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :clean
Seçilen sürücüyü tekrar kontrol etmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :list diskSürücü hala seçildiyse, diskin yanında yıldız işareti (*) görürsünüz.
Bir bölüm oluşturmak için Enter tuşuna basın aşağıdaki komutu yazın :create partition primary
Yeni oluşturduğunuz bölümü seçmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :select partition 1
Bölümü aktif hale getirmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :activeNTFS kullanarak bölümü biçimlendirmek ve bir etiket ayarlamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :format FS=NTFS label=WC-Drive quickDeğiştirmeyi unutmayın WC-Drive kullanmak istediğiniz sürücü adı ile komuta.
Bir sürücü harfi atamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :assign letter=WKomuttaki W'yi , bu PC'de başka bir sürücü tarafından kullanılmayan bir harfle değiştirmeyi unutmayın .exitGörevi tamamlamak için DiskPart'ı kapatmak için komutu kullanın .
Yine, bu kılavuzu kullanarak, zamanınızı almanız ve onarmak istediğiniz sürücüyü dikkatli bir şekilde seçmeyi unutmayın. Bilgisayarınıza bağlı birden fazla harici sürücünüz varsa yanlış sürücüyü silmek olasılığınızı azaltmaya başlamadan önce bunların geçici olarak bağlantısını kesmek iyi bir fikirdir.
Bir sürücüyü biçimlendirmek için başka birçok araç varken, DiskPart, veri bozulmasıyla uğraşırken, depolama kapasitesini hatalı göstererek ve diğer ciddi problemlerde bulunmak için en iyi seçim olacaktır


hdd içinde önemli verilerin yok ise birde bu şekilde dene
Windows 7 Kurulum ekranında Harddisk bölümlendirme kısmına geldiğinizde
Shift ve F10 tuşlarına tıklayalım (bazı cihazlarda hotkey devre dışı olduğundan Fn kombinasyonunada basmak zorunda kalabilirsiniz)
Bu işlemden sonra karşımıza dos ekranı gelecektir (Siyah bir pencere)
Gelen Pencereye sırasıyla şu kodları yazalım
Diskpart - - > Enter
List Disk - - > Enter (Harddiskimiz bu kısımda birim 0 birim 1 gibi seçeneklerle ayrılmış olarak görünecektir. burada harddikimiz hangisi ise altta bulunan select disk bölümünün sonuna disk biriminin numarasını yazalım)
Select Disk 0 - - > Enter ( ben birimi 0 olarak yazıyorum
Clean ve ya Clean all - - > Enter
exit - - > Enter
Bilgisayarımızı yeniden başlatın ve tekrar kurmayı deneyin.